Na tetování je dnes už pohlíženo jinak. V dřívějších dobách byl potetovaný člověk podčlověk, vrah nebo kriminálník. Dnes jsou někteří lidé potetovaní od hlavy až k patě, i přestože jsou manažeři, ředitelé či bojovníci za lidská práva. Sice je důležité, co si na sebe člověk nechá vytetovat, ale ještě důležitější je, kdo mu to tetování udělá, protože špatně udělané tetování může způsobit nemálo zdravotních potíží.
Jak si vybrat tatéra/tetovací salón?
Na trhu se objevuje mnoho tetovacích salónů, které se pohybují v různých cenových skupinách. Za tetování u nějakého tatéra, který tetuje u sebe doma, můžete dát několik stovek, zatímco v profesionálním studiu s kvalifikovanými zaměstnanci můžete dát za tetování klidně i několik tisíc korun. Při výběru tetování bych tolik nehleděl na cenu, ale na kvalitu a na styl tatéra, protože ne každý tatér tetuje stejně a každý má svůj styl – někdo se spíš zaměřuje na realističtější tetování, někdo na ty víc umělecká.
Zaměřte se na hygienu salónu
Obecně platí, že známější a dražší salóny mají dobrou hygienu, ale není to pravidlem. Zaměřte se na to, zda je tetování děláno v čistém a sterilním prostředí, zda tatér používá hygienické pomůcky (rukavice, hygienický obal na strojek, kabel i na křeslo) a zda Vám desinfekcí ošetřil místo, kam se chystá tetovat. Těmito kroky se vyvarujete infekcím a dalším nepříjemným nemocím.
Prokonzultujte tetování s odborníkem
Před každým tetováním by měla proběhnout konzultace s tatérem, kde Vám vysvětlí všechny rizika, omezení a důležité kroky, které není možné přeskočit. Také by Vám měl říct, jak bude vše probíhat a prokonzultovat i motiv, který chcete mít na sobě po zbytek života. Pokud se tak nestane, není tatér dostatečně profesionální měli byste si hledat jiného.
Jak je to s piercingem?
S piercingem je to stejné jako s tetováním: je důležitá hygiena, kvalifikovanost tatéra a konzultace před a po zákroku, protože po vpichu by Vám měl tatér (piercer) vysvětlit zvýšenou hygienu pár dní po vpichu.