Cukry jsou jednou ze základních látek, které lidské tělo potřebuje, avšak neumí si je vyrábět samo. To je ostatně případ prakticky všech živočichů. Přirozeně jej zvládají vyrábět pouze rostliny. Pro ně, stejně jako pro lidi, se jedná primárně o zdroj energie pro buňky.
Jistě, můžeme se ptát, jak jej v tom případě získávají například masožravci. Ti přeci rostliny nejedí. To je pravda, avšak svou kořist sní i s obsahem jejího žaludku a střev, tedy i s natrávenou potravou. Navíc i většina masožravců si ráda dá sem tam něco zeleného, jak může dosvědčit každý, do má psa či kočku.
My lidé získáváme náš komerční cukr, který koupíte v obchodě, rafinací rostlin, které jej obsahují ve velkém množství. Patří sem především cukrová třtina a cukrová řepa. A ačkoliv již u nás není ani zdaleka tolik cukrovarů, stále nějaké máme.
To vše zní samozřejmě dobře, avšak co dělat v případě, že cukr nechceme nebo ze zdravotních důvodů nemůžeme? Musíme se v tom případě vzdát veškerého slazení a pít například hořký čaj či kávu? Nikoliv. Právě pro tyto případy byla vyvinuta umělá sladidla.
Ta mají poněkud jinou chuť než klasický cukr, přesto jsou však sladká a svému účelu poslouží. Tím je být jakousi náhražkou cukru. Z nich nejpoužívanější je v současné době Xylitol. Najdeme jej nejen samostatně, ale přidává se dokonce i do nejrůznějších výrobků, jako jsou nejrůznější sladkosti, například čokolády, s nízkým obsahem cukru, či Dia potraviny.
Avšak otázkou je, zda je dlouhodobé používání těchto náhražek zdravé. Již víme, že ani klasický cukr nepatří zrovna k tomu nejzdravějšímu, ačkoliv v mírných dávkách příliš neškodí. Jak je to tedy s tím umělým?
Popravdě řečeno, ten je ještě méně zdravý a jeho dlouhodobá konzumace se rozhodně nedoporučuje. Avšak záleží na každém, jak se rozhodne. Jen není ideální, pokud jej používáte například proto, že chcete zhubnout a proto nechcete jíst ten klasický. Zdravotní následky totiž nemusí být zrovna příjemné.