Máte u umyvadla vodovodní ventil nebo kohoutek? Zažitý výraz je kohoutek, ale je to ventil. Ventily jsou strojní zařízení, kterými zastavujeme proudění nejen kapalin, ale i vzduchu. A podle konstrukce rozlišujeme ventily jako kohouty, šoupátka nebo klapky. Klapky bývají malých, ale i hodně velkých průměrů a ty se používají třeba v klimatizačních a odvětrávacích šachtách k regulaci průtoku vzduchu. Velké proudění sebou nese i velké tlaky a hluk, takže se celá odvětrávací soustava reguluje klapkami. Kohout, to je onen ventil, který známe z našich domácností. Takovéto ventily máme nejen u umyvadla a dřezu, ale i přívod vody k pračce a myčce bude mít uzavírací ventil. I hlavní přívod vody do bytu půjde zastavit ventilem, to pro případ prasklého potrubí nebo nějaké netěsnosti.
Určitě máte také kohouty na vašem topení. Slouží jako regulace na přívodu horké vody do vašeho radiátoru a tím určujete teplotu v pokoji. A šoupátka? Ty jsou celokovové a používají se k regulaci např. páry. Horká pára o vysoké teplotě, ale i tlaku, to vydrží jen pořádné šoupátko. Ventily musí zajistit těsnost, když jsou uzavřené, nesmí propustit ani kapku kapaliny nebo plynu. Proto jsou častým náhradním dílem, který sháníme v domácích potřebách. Nebo spíše voláme instalatéra, aby nám kohout vyměnil.
Ale jsou i ventily, jejichž výměnu zvládnete sami a to je např. ventil k IBC nádrži, kterou máte na zahradě. Tam totiž nehrozí, že pokud výměnu neprovedete dostatečně pečlivě, tak vytopíte souseda pod vámi. Což ale neznamená, že by ventil neměl těsnit a voda by z IBC kontejneru neměla ukapávat.
Ventil, kohoutek nebo klapka, to vše slouží buď k regulaci průtoku nebo k úplnému zastavení proudění. Ke každému ventilu patří i těsnění, bez něhož by ventil nefungoval. Chcete-li mít jistotu, že ventil bude správně fungovat, měli byste montáž nechat na odborníka.