Všichni si představujeme, že co je ekologické, to je automaticky špatně. Je to zažité a neustále podporovaný mýtus, který stále přetrvává a žije v zákoutích České republiky. Někteří už přicházejí na to, že zvláště ekozemědělství, mimo jiné i ekologický průmysl, není jenom složitá komplikace všem těm poctivým farmářům, kteří jenom chtějí sázet ideálně odpad z Černobylu, aby brambory pěkně rostly a za všechno stejně může EU a Kalousek. Po snězení takových brambor se občas také přistihnu, že za to, jak jsem se sekl nožem může také Kalousek, ale je dobré se teď trochu povznést a podívat se vlastně, co by mohla ekologie přinést do tohoto starého odvětví.
Čistější a lepší
Produkty pěstované poctivě, po staru, bez užití nejrůznějších chemických postřiků, jsou sice pracnější na výrobu a to se také odráží i v ceně (mimo jiné také se tam odráží i délka, která je podstatně prodloužená, například u kuřat a domácí zvěře), zato ale si můžete být jisti, že v takovém produktu, pokud je tedy nešizený, nenajdete nic, než to, co si chcete koupit – tedy poctivý plátek kuřecího nebo hovězího, zbavený strachu z antibiotik a různých jiných vylepšováků dnešního zemědělství. Kromě jedné nejmenované firmy a jednoho nejmenovaného člověka, který jen tak mimochodem řídí také i stát, tu najdeme velmi málo dobrých prodejců a chovatelů, kteří se opravdu starají a když už, je toho zatraceně málo. Ekologické zemědělství nemá ale jenom vliv na kvalitu produktu, ale také na kvalitu prostředí, ve kterém žijeme všichni, i pan hlavní řídící. Ekologické zemědělství je především a v prvé řadě šetrné a snaží se ho uchovávat i pro další generace.
Více práce = více práce
Vypěstovat takhle ekologicky cokoliv je velmi náročné – je třeba spousta lidí, trpělivosti a strojů. To všechno by mohlo ekologické zemědělství přinést. Tedy více práce, protože na obdělávání je toho třeba, stejně tak do chovu, to znamená ještě nižší nezaměstnanost a také kvalitnější suroviny. Vyhrají tedy jak zaměstnanci, tak spotřebitelé, kteří si, alespoň dle nejnovějších světových trendů, stále více potrpí na nešizené a poctivé jídlo. V Kalifornii se v ekologickém průmyslu a zemědělství zaměstnává více než deset procent obyvatel a celkově stát roste mnohem rychleji, než ostatní okolní státy.
Ekologie, to není pouze okamžitý přínos, ale především dlouhodobá investice do zdravé země a kvalitní hospodářské situace a ke šťastnějšímu obyvatelstvu – a to nejen dle statistik.